Książka od fundacji ING Dzieciom

Książki od Fundacji ING Dzieciom

Pragnę poinformować, że Gminna Biblioteka Publiczna wzbogaciła się książki, które otrzymała  od Fundacji ING Dzieciom. Są to następujące pozycje książkowe:

„Bałwan w lodówce”. Książka pozwala zrozumieć, że dzięki sztuce możemy dostrzec coś, czego na co dzień nie zauważamy, możemy się czegoś dowiedzieć, zmienić zdanie, albo przeżyć przygodę.

Książka „Bałwan w lodówce” opowiada o tym, czym i dlaczego zajmują się współcześni artyści. Zachęca do odkrywania artystycznego potencjału w codziennych sytuacjach i jest doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce z odbiorcą w każdym wieku. Bohaterami książki są Bartek i jego siostra Matylda, którzy mają 5 i 8 lat. Ich tata pracuje w galerii sztuki. Wspólnie poznają artystów i ich zaskakujące pomysły, które czasem są bardzo poważne, a kiedy indziej zamieniają się we wspaniałe zabawy. Do książki powstały scenariusze zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat, które odwołują się do poszczególnych rozdziałów i twórczości opisanych w nich artystów, zawierają pomysły i propozycje prostych aktywności, które mogą być uzupełnieniem lektury. Publikacja została wydana nakładem Fundacji Sztuki Polskiej ING. Scenariusze powstały we współpracy z Fundacją ING Dzieciom.

Książki biblioterapeutyczne:

„Lucjan. Lew, jakiego nie było” to książka dla dzieci chorych na choroby onkologiczne. Wręczana jest bezpłatnie małym pacjentom onkologii i nefrologii w całej Polsce. W sumie trafiła ona już do kilkudziesięciu tysięcy młodszych i starszych czytelników.

Autorką książek jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Oprawę graficzną przygotowała Joanna Jung.

„Kosmita” – również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel – to książka wydana jesienią 2008 roku. Jej bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat. Książka powstała we współpracy z Fundacją Synapsis.

W 2009 roku książka znalazła się na Złotej liście Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a także uzyskała nominację do nagrody IBBY – w kategorii „Książka Roku”. Książka doczekała się również adaptacji teatralnej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Spektakl, wyreżyserowany przez Dariusza Wiktorowicza z muzyką Mateusza Pospieszalskiego miał premierę w styczniu 2010 roku i otrzymał Złota Maskę. „Kosmita” został jednym z dziesięciu laureatów plebiscytu Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” ogłoszonego z okazji jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej.