Bip Biblioteka Stepnica
Menu główne

Aktualności

Biblioteka otwarta

Od poniedziałku, 30 listopada 2020 r.  filie w Racimierzu wznawia działalność. Biblioteka w Stepnicy od 11 grudnia
Na podstawie § 10 ust. 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.
Jesteśmy gotowi powitać Was ponownie w progach biblioteki.
Zapraszamy!

Książka od fundacji ING Dzieciom

Książki od Fundacji ING Dzieciom

 

 

Pragnę poinformować, że Gminna Biblioteka Publiczna wzbogaciła się książki, które otrzymała  od Fundacji ING Dzieciom. Są to następujące pozycje książkowe:

  „Bałwan w lodówce”. Książka pozwala zrozumieć, że dzięki sztuce możemy dostrzec coś, czego na co dzień nie zauważamy, możemy się czegoś dowiedzieć, zmienić zdanie, albo przeżyć przygodę. 

Książka „Bałwan w lodówce” opowiada o tym, czym i dlaczego zajmują się współcześni artyści. Zachęca do odkrywania artystycznego potencjału w codziennych sytuacjach i jest doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce z odbiorcą w każdym wieku. Bohaterami książki są Bartek i jego siostra Matylda, którzy mają 5 i 8 lat. Ich tata pracuje w galerii sztuki. Wspólnie poznają artystów i ich zaskakujące pomysły, które czasem są bardzo poważne, a kiedy indziej zamieniają się we wspaniałe zabawy. Do książki powstały scenariusze zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat, które odwołują się do poszczególnych rozdziałów i twórczości opisanych w nich artystów, zawierają pomysły i propozycje prostych aktywności, które mogą być uzupełnieniem lektury. Publikacja została wydana nakładem Fundacji Sztuki Polskiej ING. Scenariusze powstały we współpracy z Fundacją ING Dzieciom.

Książki biblioterapeutyczne:

„Lucjan. Lew, jakiego nie było” to książka dla dzieci chorych na choroby onkologiczne. Wręczana jest bezpłatnie małym pacjentom onkologii i nefrologii w całej Polsce. W sumie trafiła ona już do kilkudziesięciu tysięcy młodszych i starszych czytelników.

Autorką książek jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Oprawę graficzną przygotowała Joanna Jung.

 

„Kosmita” – również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel – to książka wydana jesienią 2008 roku. Jej bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat. Książka powstała we współpracy z Fundacją Synapsis.

W 2009 roku książka znalazła się na Złotej liście Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a także uzyskała nominację do nagrody IBBY – w kategorii „Książka Roku”. Książka doczekała się również adaptacji teatralnej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Spektakl, wyreżyserowany przez Dariusza Wiktorowicza z muzyką Mateusza Pospieszalskiego miał premierę w styczniu 2010 roku i otrzymał Złota Maskę. „Kosmita” został jednym z dziesięciu laureatów plebiscytu Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” ogłoszonego z okazji jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej.

 

Nowości czytelnicze : Blizny - Marek Stelar

W naszym księgozbiorze kolejne nowości. Zapraszamy 

ŚMIERĆ NIE JEST ROZWIĄZANIEM, BYŁABY DLA CIEBIE ZA DOBRA.
Na placu budowy zostają odnalezione zwłoki. Nadkomisarz Rędzia ze szczecińskiej Komendy Policji wpada na ślad, który łączy śmierć denata z tragedią sprzed lat. Musi cofnąć się w czasie i wrócić do licealnej wycieczki klasowej w okolice Złocieńca, z której jeden z jego kolegów wrócił jako bohater, a kilku innych nie wróciło wcale. Co łączy tajemnicze zabójstwo sprzed lat z odnalezionym niedawno ciałem i dlaczego wszyscy tak bardzo chcą zapomnieć o bohaterze, który kiedyś z narażeniem własnego życia uratował swoich kolegów z klasy?
MOŻE NIE MA BOHATERÓW BEZ SKAZY?

„Ależ Stelar robi tu robotę! Świetny, nieoczywisty i mroczny kryminał. Brać i czytać!” WOJCIECH CHMIELARZ

„Wyrazisty i trzymający w napięciu. Kryminał Stelara to klasa sama w sobie!” ROBERT MAŁECKI

 

źródło: lubimyczytac.pl

Narodowe Czytanie 2020

Gminna Biblioteka Publiczna w Stepnicy  już po raz dziewiąty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.Narodowe Czytanie to coroczna akcja, zainicjowana przez prezydenta RP. Jej celem jest promocja czytelnictwa i przypominanie najważniejszych dzieł polskiej literatury.  W bieżącym roku czytana była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Utwór, który – jak zaznaczył w swoim liście Prezydent RP Andrzej Duda - obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. 

 Fragmenty utworu czytali przedstawiciele Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece.

 Akcja odbyła się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności obowiązujących w czasie pandemii.

Nagroda w konkursie "Biblioteka Bezglutenowa"

Nagroda w konkursie "Biblioteka Bezglutenowa" dla GBP w Stepnicy

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Stepnicy wzięła udział w konkursie "Biblioteka Bezglutenowa", wysłała autorski przepis na danie bezglutenowe i wygrała książki na temat celiakii i diety bezglutenowej wydane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

 

Projekt powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz firmy Good Books, we współpracy z Justyną Tarkowską, autorką książki "Co je Jan?" (pracownia graficzna Mile Widziane).Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat celiakii i diety bezglutenowej poprzez bezpłatne udostępnianie bibliotekom wydawnictw o tej tematyce.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Stepnicy została utworzona specjalna półka, gdzie czytelnicy będą mogli znaleźć pozycje jakie biblioteka otrzymała w ramach nagrody. Półka będzie także cyklicznie rozbudowywana o kolejne pozycje rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

 

Coraz więcej osób zmaga się z różnorodnymi alergiami pokarmowymi. Dlatego też biblioteka przystąpiła do projektu, aby gromadzić materiały, które mogą pomóc czytelnikom w zdrowym odżywianiu.